FETÖ'ye karşı yurtdışı seferberliği

FETÖ’ye karşı yurtdışı seferberliği

HAZAL ALEV

AKParti, FETÖ ile çaba için yurtdışı seferberliği başlattı. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker başkanlığındaki heyet, ABD’nin ardından bu hafta İngiltere’ye gidiyor. Avam ve Lordlar Kamarası, akıl kuruluşları, basın temsilcileri ile bir araya gelecek olan heyet FETÖ’nün darbe girişimini ve Fetullah Gülümseyen’in terör örgütü lideri olduğunu muhataplarına belgelerle anlatacak.

BALKANLAR’DA UĞRAŞ

SABAH’a konuşan Eker, 160 kadar ülkede faaliyeti ve bağlantıları olan FETÖ’yü her platformda anlatacaklarını belirterek, “Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetleri, beklentilerini ABD’de de olduğu gibi belgelerle anlatacağız. Örgütün ikincisi tabakası sadece Türkiye’de görüldü. Elimizdeki veri ve belgelerlerle bu örgütün hakiki yüzünü anlatacağız. Türkiye aleyhine yürüttükleri lobi faaliyetlerine göz yummayacağız. Asya, Afrika, Amerika bütün ülkelere gideceğiz” diye konuştu. Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kosova ve Sırbistan’da takriben 40 okulu yer alan FETÖ’nün Balkanlar’daki faaliyetlerinin durdurulması için de bir dizi çalışma yapılıyor. Mehdi Eker, Bosna’nın “Gelin kapatalım” mesajı verdiğini anımsatarak, “Bu bir haftalık bir iş değil. Mücadeleye bütün kesimler iştirak etmeli. Bunların terör örgütü olduğu konusunda dünyayı bilgilendirmeliyiz. İhracatçı, öğrenci, turistik tesis sahipleri her kesim muhataplarına bunu anlatmalı. Bizim gücümüzü etkili kullanıp mobilize etmemiz gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

“2’NCİ TABAKA BİLİNMİYOR”

Örgütün devlete sızan ikinci tabakasının yalnızca Türkiye’de bilindiğini vurgulayan Eker, “Bu örgütün bir legal tabakası var. dahası devlet yönetimlerini ahtapot gibi sardığı ikinci tabakası. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi örgütün ikinci tabakasını ortaya koydu. Bu tabaka başta MITOS Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik operasyonla gün yüzüne çıkmıştı” dedi.

“BİZİM 11 EYLÜLÜMÜZ”

İngiltere’ye yapacakları ziyarette de buna dikkat çekeceklerini anlatan Eker şöyle devam etti: “FETÖ profesyonel şirketler aracılığı ile Türkiye aleyhine propaganda yapıyor. Amerika’da senatörleri tatile götürüyor, kampanyalarına yardım veriyor. ABD’de de anlattık; ‘Sizin için 11 Eylül neyse bizim için de 15 Temmuz odur. Sizin için Usame Bin Ladin neyse Tebessüm Eden de bizim için odur’ dedik. Bu ziyaretlerde Türkiye’nin tezlerini, Gülen’in terör örgütü lideri olduğunu belgelerle muhataplarımıza anlatıyoruz.”