Güneydoğu'daki siyasetçilere silah ve koruma

Güneydoğu’daki siyasetçilere silah ve koruma

AK Parti’nin Afyonkarahisar Kampı’nda, terörle mücadele konusu da masaya yatırıldı. Partililere bir sunum yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son dönemde operasyonların hızlandırıldığını ifade ederek, “PKK ile mücadelede örgütün güya kurtarılmış olarak gördüğü, ‘Girilemez’ olarak değerlendirdiği tüm alanlara girildi” dedi.

Kars, Ağrı, Diyarbakır, Bitlis, Muş, Batman, Bingöl, Tunceli, Şırnak, Siirt, Hakkari, Mardin, Diyarbakır edinmek üzere 13 ilde operasyonların aralıksız devam ettiğinin altını çizen Asilzade, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarata dayalı nokta operasyonlar gerçekleştirdiğini kaydetti. Bir il merkezi ve 11 ilçe merkezinde 11 Aralık 2015 tarihinde başlatılan ve 3 Haziran 2016’da Mardin Nusaybin ile sona erdirilen büyük kasaba operasyonlarına değinen Asilzade, bölgede özyönetim oluşturma çalışmalarının akamete uğratıldığını vurguladı.

Bakan Aristokrat, hendek ve barikatlarla kapatılmak istenen bölgedeki şehirlerde 3 bin 714 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 3 bin 630 çukur ve barikatın kaldırıldığını, 6 bin 187 bomba düzeneğinin yıkım edildiğini açıkladı. PKK’nın bölgedeki AK Partili siyasetçilere karşın suikastlarına dikkat çeken Aristokrat, bölgedeki siyasetçilere tabanca ruhsatı vereceklerini, icabında korucuları da koruma amacıyla görevlendirebileceklerini söyledi.

Volkan YANARDAĞ