Lüks araca 154 bin TL sınırı

Lüks araca 154 bin TL sınırı

Kamuda büyük tasarruf hareketi başladı. 2017-2019 dönemlerini kapsayan finansal plan zarfında mal ve hizmet alım giderlerinin düşürülmesi hedefleniyor. Mali planda yer alan değerlendirmelere tarafından yayım alımlarında ve kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmasında maksimum tasarruf anlayışı içerisinde hareket edilmesi gerektiği tespiti yapılıyor. Yöneticilik faaliyetlerinin tanıtımıyla ilgili ajanda, bloknot, çanta gibi malzemelerin basım ve dağıtımı yapılmayacak. Telefon, cep telefonu, uydu telefonu, faks ve sanki haberleşme imkanları için ödenekte tasarruf anlayışı ile hareket edilecek. Genelgeler gereğince bu irtibat araçlarının amacına yerinde kullanılıp kullanılmadığı peşine düşüp takip altına alınacak. 2017 yılı bütçe döneminden açtırmak üzere personelin işe giriş ve gelişine yardımcı olmak amacıyla ek servis aracı kiralanmasına karşın tahsis teklifi de verilmeyecek. Hizmet alımıyla kamuya şoförlü ya da şoförsüz araç kiralanabilecek fakat aracın yakıtı hizmet alımına dahil olmayacak. Böylece aracın deposunun ne kadar dolacağına halk karar verecek.

EN UCUZU BİSİKLET

Kamu binek otomobilin yanı sıra, arazi arabulucu, minibüs, kaptıkaçtı, pick-up, panel, midibüs, otobüs, kamyon, ambulans, motosiklet ve bisiklet alımı gerçekleştirecek. En ucuz bisiklet olacak. 2017 yılında bisiklet alımı için belirlenen azami fiyat 2 bin 400 TL’yi aşamayacak. Makam açık havada kullanılacak alışılagelmiş binek otomobillerde maksimum sınır 50 bin 400 TL olarak belirlenirken, en pahalı vasıta ise otobüs olacak. Şoför dahil asgari 41 karakter otobüs için maksimum 555 bin 850 Türk Lirası ödeme yapılabilecek. Arazi hizmetleri için kullanılacak ambulanslar için ise fiyat üstteki sınırı 2017 yılı için 206 bin TL olarak belirlendi.

ZIRHLI HARİÇ FİYAT SINIRI VAR

Kamuda 2017 yılında binek otomobil için maksimum alım bedellerinin üstünde rakamla vasıta alınmayacak. Taşıt Kanunu’na ekli cetvelde bulunan ilk üç sıradaki makamlar için alınacak aracın fiyatı gelecek sene 154 bin 500 TL’yi geçmeyecek. Dışişleri Bakanlığı’nca alınacak taşıtların üstteki fiyat sınırı gelecek yıl 140 bin 250 TL olacak. Rakamlar 2018 ve 2019’da artacak. Bu bedelleri açıklanmış makam ve hizmetler için bambaşka miktarlarda tespit etmeye Maliye Bakanlığı yetkili. Emniyet Genel Müdürlüğü kadar edinilecek zırhı taşıtlar ise listenin haricen bulunuyor. Yeniden emniyet önlemli servis taşıtlarına da herhangi bir en fazla fiyat sınırı belirlenmedi. Bunların da cinsi ve fiyatı yine Maliye Bakanlığı kadar belirlenecek.

Ercan Baysal