Soru hırsızının çocuk tehdidi

Soru hırsızının çocuk tehdidi

Osman Özgan

Devletin bütün kurumlarına sızmak için KPSS, polislik ve askeri sınavlar ilk kez olmak üzere çoğu sınav sorularını evvelden ele geçirerek mensuplarına dağıtan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 2011 hakimlik sınav sorularını da çaldığı ortaya çıktı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma zarfında, FETÖ’nün yargıdaki yapılanmasında yer aldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Cihangir U., ikinci defa verdiği ifadesinde itirafçı oldu. Cihangir U.’nun ifadesi, binlerce gencin hayatını çalan FETÖ’nün soru hırsızlığını bir kere daha ortaya koydu.

İTİRAFÇI OLDU

Korktuğu için ilk ifadesinde detaylı bilgi vermediğini söyleyen U., FETÖ ile herhangi bir ilgisinin olmadığının ama örgütün evlerinde kaldığını anlattı. FETÖ’nün hakimlik sınavına hazırlanma evlerini ve bu evlerde kalanları tek tek deşifre eden U., faaliyet vicdan azabı hükümlerinden muamele etmek istediğini kaydetti. Örgütün evlerinde ve yurtlarda başlıca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in kitaplarının okunduğunu söyleyen U. şunları anlattı:

‘HAKSIZLIK YAPAMAM’ DEDİM

“25 Kasım 2011 gecesi idari hakimlik sınavından bir gün önce gece saat 04.00 sıralarında evimizle ilgilenen Burak’ın abisi olan Bahadır geldi ve ‘size soruları getirdim’ biçiminde beyanda bulundu. Ben önce bunun bir şaka olduğunu düşündüm. Önemli olduğunu anlayınca gözyaşları içinde, ‘ben böyle bir haksızlık yapamam, hakkı adaleti dağıtacağım makama adaletsizlik yaparak gelemem’ dedim. Bunun üstüne Bahadır, dindar insanların bu makamlara girmesi gerektiğini söyleyerek beni ikna etmeye çalıştı.”

DENETLEME ALTINDA TUTULDUM

“Benim kararımda ısrarlı olduğumu görünce bu durumun dar kalması gerektiğini belirterek, Kuran’ı Kerim’in üstüne el bastırarak yemin ettirdi. Keza soru verme olayını birine anlatmam durumunda çocuğumun sakat doğacağı, ailemin başına kötü şeyler geleceği biçiminde beyanlarda bulundu. Soruları bölge evdeki 4 arkadaşım 2011 yılında yapılan idari hakimlik sınavını yüksek puanla kazandılar. Ben de 65 puan alarak başarısız oldum. Yeniden aynı kişi Aralık ayında adli hak hakimlik sınav sorularını belirlemek için sınavdan bir gün önce eve geldi. Ben yeniden aynı şekilde bunu kabul etmedim ve 66 puan alarak başarısız oldum. Ancak soruları alan diğer arkadaşlar sınavı fazla yüksek puanla kazandı. Sınavı kazanamayınca memleketime döndüm. Ama bu yapının soruları çaldığını bildiğim için sürekli birileri tarafından arandım. Daima denetim aşağı tutulmaya çalışıldığımı hissettim.”

Örgüt evinde ders! İtirafçı başat Cihangir U. şunları anlattı: “Üniversite 4. sınıfın sonunda, o dönem hukukçulardan sorumluluk sahibi olduğunu düşündüğüm Adem A., kendisini avukat olarak tanıtan adını bilmediğim bir kişinin bizimle görüşmek istediğini söyledi. Söz konusu avukat kişi bu yapıya ait Ankara’da hakimliğe alıştırma evlerinin olduğunu, benim de bulunma isteyip istemediğimi sordu. Ailemin köyde olması ve alıştırma ortamının olmamasından nedeniyle mecburi olarak kabul ettim.” “2011 Ağustos ortalarında etken adayı olan ve kendisini Bahadır olarak tanıtan şahsın benimle iletişim kurması üstüne Keçiören’de bir evde hakimliğe çalışmaya başladım. Jurnal en az l0 saatlik ders çalışmam gerektiğini, burada çalıştığımızı da hiç kimseye bahsetmemiz ve burada tanıştığım kişileri kimseye söylememem gerektiğini söylediler. Bu alıştırma evlerinde bir hakim adayı murakıp olarak haftada bir kez bizi kontrole geliyordu ve kaç saat ders çalıştığımızı, bir ihtiyacımız olup olmadığını soruyordu. Evin kirasını da karşılıyordu.”